EDPB vedtager opdateret procedure for godkendelse af bindende virksomhedsregler

Dato: 01-04-2025

Det Europæiske Databeskyttelsesråd (EDPB) vedtog på sit seneste møde den 13. marts 2025 en ny version af godkendelsesproceduren for bindende virksomhedsregler (Binding Corporate Rules, BCR).

Bindende virksomhedsregler (Binding Corporate Rules, BCR) er et meget anvendt overførselsværktøj for virksomheder, som er en del af en koncern og har behov for at overføre personoplysninger til andre virksomheder i koncernen beliggende i tredjelande. BCR godkendes under sammenhængsmekanismen i databeskyttelsesforordningen, og alle datatilsyn i EØS er således involveret i godkendelsesproceduren.

Det nye EDPB-dokument er en opdatering af den tidligere Artikel 29-gruppes arbejdsdokument vedrørende proceduren for godkendelse af bindende virksomhedsregler (WP263 rev.01) og bygger på datatilsynenes praktiske erfaringer på området. Hensigten med opdateringen er at forkorte sagsbehandlingstiden og strømline samarbejdet mellem datatilsynene.

I det opdaterede dokument tydeliggøres de forskellige faser i godkendelsesproceduren bl.a. med en visuel fremstilling understøttet af en forklaring af hhv. begrebet ”runde” og den ledende tilsynsmyndigheds rolle i hver fase (Annex I).

Dokumentet ledsages dertil af en procedure for de uformelle ”BCR sessions” (Annex II). Den ledende tilsynsmyndighed har mulighed for i alle faser af godkendelsesproceduren at indkalde de andre datatilsyn til en såkaldt BCR-session dedikeret til at afklare konkrete problemstillinger vedrørende en specifik BCR-ansøgning, forud for den formelle anmodning om en udtalelse fra EDPB.

Vil du vide mere?

Læs den opdaterede godkendelsesprocedure for BCR her.  

Læs mere om bindende virksomhedsregler på Datatilsynets side om tredjelandsoverførsler.